Mumbai, Maharashtra
GST No. 27BCBPM9183Q1ZQ
Call 07942551832 82% Response Rate
Send Enquiry
DEALERS IN :ALL TYPES OF BIRTHDAY PARTY PRODUCTS, BALLOON PAPER PLATES GLASSES & ALL DISPOSABLE ETC...
PRODUCTS ARTIFICIAL FLOWERS, PLANTS, EXCLUSIVE POTS, VERTICAL GARDEN PRODUCT AND MUCH MORE
FOR MORE ENQUERI CONTACT ON THIS NUMBER +91 7666714703
Minimum Order Quantity: 20 Piece
Product Brochure
| Primary Material | Silk |
| Occasion | Wedding |
| Usage/Application | WEDDIND, STAGE,MANDAP DECORATIONS EVENT HOME DECOR ECT |
| Brand | ARTIFICIAL FLOWER WHOLESALER |
| Packaging Size | 100 pcs carton |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 20 Piece
Product Brochure
| Flower Type | Rose |
| Primary Material | Silk |
| Occasion | Wedding |
| Usage/Application | WEDDIND, STAGE,MANDAP DECORATIONS EVENT HOME DECOR ECT |
| Brand | ARTIFICIAL FLOWER WHOLESALER |
| Packaging Size | 100 pcs carton |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 20 Piece
Product Brochure
| Primary Material | Silk |
| Occasion | Wedding |
| Usage/Application | WEDDIND, STAGE,MANDAP DECORATIONS EVENT HOME DECOR ECT |
| Brand | ARTIFICIAL FLOWER WHOLESALER |
| Packaging Size | 100 pcs carton |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 20 Piece
Product Brochure
| Primary Material | Silk |
| Occasion | Wedding |
| Usage/Application | WEDDIND, STAGE,MANDAP DECORATIONS EVENT HOME DECOR ECT |
| Brand | ARTIFICIAL FLOWER WHOLESALER |
| Packaging Size | 100 pcs carton |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 20 Piece
Product Brochure
| Primary Material | Silk |
| Occasion | Wedding |
| Usage/Application | WEDDIND, STAGE,MANDAP DECORATIONS EVENT HOME DECOR ECT |
| Brand | ARTIFICIAL FLOWER WHOLESALER |
| Packaging Size | 100 pcs carton |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 24 Piece
Product Brochure
| Flower Type | Camella |
| Primary Material | Silk |
| Occasion | Wedding |
| Usage/Application | WEDDIND, STAGE,MANDAP DECORATIONS EVENT HOME DECOR ECT |
| Brand | ARTIFICIAL FLOWER WHOLESALER |
| Design | creeper |
| Packaging Size | 200 pcs carton |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 60 Piece
Product Brochure
| Flower Type | LOTAS |
| Primary Material | foam |
| Occasion | Home Decoration |
| Usage/Application | WEDDIND, STAGE,MANDAP DECORATIONS EVENT HOME DECOR ECT |
| Brand | ARTIFICIAL FLOWER WHOLESALER |
| Packaging Type | 6 PCS PACKET |
| Packaging Size | 360 PCS CARTON |
| Design | loose flower |
View Complete details
Product Brochure
| Flower Type | Cherry Blossom |
| Primary Material | Silk |
| Color | White Pink |
| Occasion | Wedding Decoration |
| Is It With Vase | Without Vase |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 12 Piece
Product Brochure
| Flower Type | baby breath |
| Primary Material | Silk |
| Color | mix color |
| Usage/Application | decorations |
| Brand | new bharat traders |
| Packaging Size | 1200 |
| Design | artificial flowers |
| Minimum Order Value | 5000 and above |
| Occasion | Wedding |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
| Primary Material | Silk |
| Flower Type | loose flower |
| Material | Silk |
| Color | mix color |
| Occasion | Wedding |
| Packaging Size | 100 |
| Usage/Application | decorations |
| Brand | new bharat traders |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Primary Material | Plastic |
| Color | Multicolor |
| Occasion | Wedding |
| Usage/Application | Home |
| Packaging Type | Box |
| Brand | New Bharat |
| Is It With Vase | Without Vase |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 4 Piece
Product Brochure
| Usage/Application | Balcony Walls |
| Brand | new bharat |
| Color | green and white |
| Coverage Area | 10.76 sqft |
| Material | Synthetic |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 4 Piece
Product Brochure
| Flower Type | Rose |
| Primary Material | Polyester |
| Color | multi color |
| Occasion | Wedding |
| Usage/Application | Office |
| Brand | new bharat |
| Minimum Order Value | 5000 and above |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 12 Piece
Product Brochure
| Flower Type | Camella |
| Primary Material | Polyester |
| Material | Polyester |
| Occasion | Wedding |
| Color | White |
| Usage/Application | Office |
| Brand | new bharat |
| Country of Origin | Made in India |
| Minimum Order Value | 5000 and above |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 12 Piece
Product Brochure
| Flower Type | Sunflower |
| Primary Material | Polyester |
| Color | mix color |
| Occasion | Home Decoration |
| Usage/Application | Office |
| Brand | new bharat traders |
| Packaging Type | 100 |
| Packaging Size | 100 |
| Design | artificial flowers |
| Appearance | flower pot |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 4 Piece
Product Brochure
| Flower Type | Rose |
| Primary Material | Polyester |
| Color | White |
| Occasion | Wedding |
| Usage/Application | Office |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Thickness | 40 mm |
| Material | PVC |
| Mat Size | 4 sqft |
| Usage/Application | Outdoor |
| Is It Water Resistant | Water Resistant |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 4 Piece
Product Brochure
| Thickness | 40 mm |
| Material | PVC |
| Usage/Application | Outdoor |
| Mat Size | 21.52 sqft |
| Is It Water Resistant | Water Resistant |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 4 Piece
Product Brochure
| Thickness | 40 mm |
| Material | PVC |
| Mat Size | 10.76 sqft |
| Usage/Application | Outdoor |
| Is It Water Resistant | Water Resistant |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 4 Piece
Product Brochure
| Thickness | 40 mm |
| Material | PVC |
| Mat Size | 10.76 sqft |
| Usage/Application | Outdoor |
| Is It Water Resistant | Water Resistant |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 20 Piece
Product Brochure
| Flower Type | Rose |
| Primary Material | Silk |
| Usage/Application | WEDDIND, STAGE,MANDAP DECORATIONS EVENT HOME DECOR ECT |
| Brand | ARTIFICIAL FLOWER WHOLESALER |
| Packaging Size | 100 pcs carton |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Packaging Size | 1200 |
| Material | natural dried flower |
| Add Ons | no |
| Usage/Application | Decoration |
| Color | White |
| Appearance | no |
| Benefits | decor |
| Botanical Name | no |
| Craft | yes |
| Cuisine | yes |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 12 Piece
Product Brochure
| Flower Type | Camella |
| Primary Material | Plastic |
| Occasion | Wedding |
| Usage/Application | decorations |
| Color | golden |
| Brand | new bharat traders |
| Packaging Type | 1200 |
| Packaging Size | 1200 |
| Design | flower stick |
| Appearance | decorations |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 12 Piece
Product Brochure
| Primary Material | Polyester |
| Flower Type | bougainvillea |
| Occasion | Wedding |
| Usage/Application | stage event decorations |
| Brand | new bharat |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 12 Piece
Product Brochure
| Flower Type | flower vines |
| Primary Material | Polyester |
| Occasion | Wedding |
| Usage/Application | Office |
| Brand | new bharat |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 4 Piece
Product Brochure
| Flower Type | Rose |
| Primary Material | Polyester |
| Color | White |
| Occasion | Wedding |
| Usage/Application | Office |
| Brand | NEW BHARAT |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 12 Piece
Product Brochure
| Flower Type | Rose |
| Stem Length | 50 cm |
| Number Of Stems | 5 stems |
| Material | Polyester |
| Color | White |
| Usage | Gifting, Hotel Decor, Outdoor Decor, Wedding Decor, Office Decor, Home Decor, Temple Decor, Event Decor, Shop Decor, Stage Decor |
| With Pot | No |
| Fragrance | No Fragrance |
| Pack Size | 5 Bushes |
| Country of Origin | Made in India |
Add a touch of luxury and sparkle to your décor with our Artificial Diamond Rose Flower Bunch (5 Stick). Designed with elegant roses and diamond-like embellishments, this bouquet gives a premium and eye-catching look perfect for high-end decorations.
Each bunch comes with 5 beautifully crafted sticks, making it ideal for vase arrangements, wedding décor, stage setups, and gift purposes. The combination of soft petals and shining diamond detailing creates a rich and classy appearance.
5 Stick Flower Bunch
Premium artificial roses with diamond finish
Elegant & luxury look
Durable & long-lasting
Perfect for weddings, events, home décor & gifting
No maintenance required
Upgrade your decoration with this stunning diamond rose bouquet and create a royal impression.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 4 Piece
Product Brochure
| Flower Type | Rose |
| Primary Material | Polyester |
| Color | White |
| Occasion | Wedding |
| Usage/Application | Office |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Primary Material | Polyester |
DEALERS IN :ALL TYPES OF PRODUCTS ARTIFICIAL FLOWERS, PLANTS, EXCLUSIVE POTS, VERTICAL GARDEN AND BALLOON MUCH MORE
Artificial flower wholesaler in mumbai
NOTE
All India City Delivery By Transport International Delivery Possible18% GST+ Paking & Delivery Charges Extra Wholesale Supplier
#artificialflowers #flowers #homedecor #silkflowers #bouquet #florist #wedding #weddingflowers #artificialflower #fauxflowers #freshflowers #decor #buketbunga #weddingideas #birthday #weddingdecor #bungaartificial #bungapalsu #flower #decoration #handmade #interiordesign #wisuda #flowersbouquet #bride #weddingbouquet #bouquets #artificialplants #buketwisuda #flowerstagram
View Complete details
Minimum Order Quantity: 12 Piece
Product Brochure
| Flower Type | Rose |
| Color | Multicolor |
| Occasion | Wedding |
| Usage/Application | Home |
| Packaging Type | Box |
| Brand | New Bharat |
| Is It With Vase | Without Vase |
| Country of Origin | Made in India |
| Primary Material | Plastic |
| Material | Silk |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Primary Material | Plastic |
| Color | Multicolor |
| Occasion | Wedding |
| Usage/Application | Home |
| Packaging Type | Box |
| Brand | New Bharat |
| Is It With Vase | Without Vase |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Primary Material | Plastic |
| Color | Multicolor |
| Occasion | Wedding |
| Usage/Application | Home |
| Packaging Type | Box |
| Brand | New Bharat |
| Is It With Vase | Without Vase |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Piece
Product Brochure
| Flower Type | Sunflower |
| Primary Material | Plastic |
| Color | White |
| Occasion | Wedding |
| Usage/Application | Home |
| Brand | new bharat |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Flower Type | Rose |
Artificial Rose Flowers Bunches for Vase (24 cm, White) - Home
View Complete details
Product Brochure
| Material | Plastic |
| Occasion | Wedding |
| Brand | New Bharat |
| Usage/Application | Home |
| Packaging Type | Box |
| Is It With Vase | Without Vase |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Material | Polyester |
Artificial Golden Maple Garland Fake Leaf Plants Hanging for Wedding, Party, Home, Office Outdoor, K
View Complete details
Product Brochure
| Material | Polyester |
| Color | Green |
| Country of Origin | Made in India |
DEALERS IN :ALL TYPES OF PRODUCTS ARTIFICIAL FLOWERS, PLANTS, EXCLUSIVE POTS, VERTICAL GARDEN AND BALLOON MUCH MORE
WhatsApp channel link
View Complete details