Mumbai, Maharashtra
GST No. 27BCBPM9183Q1ZQ
Call 07942551832 82% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 4 Piece
Product Brochure
| Material | Synthetic |
| Usage/Application | Building Facades |
| Brand | new bharat |
| Color | green |
| Coverage Area | 10.76 sqft |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 12 Piece
Product Brochure
| Flower Type | Camella |
| Color | Pink |
| Occasion | Wedding |
| Usage/Application | Home |
| Minimum Order Value | 5000 and above |
| Material | Silk |
| Primary Material | Polyester |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 4 Piece
Product Brochure
| Panel Size | 50cm x 50cm (2.7 sq.ft) |
| Usage | Outdoor |
| Usage/Application | Building Facades |
| Brand | new bharat |
| Foliage Type | Mixed Green |
| Foliage Density | Premium |
| Material | Synthetic |
| Coverage Area | 10.76 sqft |
| UV Protection | Yes |
| Color | Green |
| Warranty | 3 Years |
| Features | Eco-Friendly, Waterproof, Pollution Resistant, Maintenance Free, Flame Retardant |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 4 Piece
Product Brochure
| Material | Synthetic |
| Usage/Application | Decoration |
| Brand | new bharat |
| Color | green |
| Coverage Area | 10.76 sqft |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 4 Piece
Product Brochure
| Material | Synthetic |
| Usage/Application | Building Facades |
| Brand | new bharat |
| Color | green |
| Coverage Area | 10.76 sqft |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 4 Piece
Product Brochure
| Material | Synthetic |
| Usage/Application | Building Facades |
| Brand | new bharat |
| Color | green |
| Coverage Area | 10.76 sqft |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 4 Piece
Product Brochure
| Material | PVC |
| Usage/Application | Decoration |
| Color | Green |
| Brand | new bharat |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Plant Type | Monstera |
| Height | 2-4 ft |
| Material | Real Touch |
| Type | Artificial Plants |
| Size | 1 ft |
| Pot Material | Plastic |
| Usage/Application | Decoration |
| Color | Green |
| With Pot | Yes |
Material: Hanging Frame material- Plastic; Plants material- Polyester and Plastic;, Color: Multicolored
Package Contents: 1 Artificial Wall Mounted/Wall Hanging Artificial Plant
In case dust settles on the leaves you can simply wipe with a semi wet cloth and it will look as fresh as before
The frame is quite heavy and durable with a hole at the rear that needs to be punched to the nail on your walls the leaves are made from high quality textile fabric and look very natural
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 4 Piece
Product Brochure
| Material | Synthetic |
| Usage/Application | Building Facades |
| Brand | new bharat |
| Color | green |
| Coverage Area | 10.76 sqft |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 4 Piece
Product Brochure
| Material | PVC |
| Usage/Application | Decoration |
| Brand | new bharat |
| Color | Green |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 4 Piece
Product Brochure
| Material | Synthetic |
| Usage/Application | Building Facades |
| Brand | new bharat |
| Color | green |
| Coverage Area | 10.76 sqft |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Material | PVC |
| Usage/Application | Decoration |
| Color | Green |
| Brand | new bharat |
| Height | 50 cm |
| Width | 50 cm |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 4 Piece
Product Brochure
| Material | Synthetic |
| Usage/Application | Building Facades |
| Brand | new bharat |
| Coverage Area | 10.76 sqft |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 4 Piece
Product Brochure
| Material | Synthetic |
| Usage/Application | Building Facades |
| Brand | new bharat |
| Coverage Area | 10.76 sqft |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Material | Plastic |
| Usage/Application | Decoration |
| Brand | new bharat |
| Thickness | 50 mm |
| Color | green |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Usage/Application | Decoration |
| Color | Green |
| Brand | new bharat |
| Height | 50 cm |
| Width | 50 cm |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | PVC |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 4 Piece
Product Brochure
| Flower Type | Rose |
| Primary Material | Polyester |
| Color | White |
| Occasion | Wedding |
| Usage/Application | Office |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 4 Piece
Product Brochure
| Thickness | 40 mm |
| Material | PP |
| Mat Size | 10.76 sqft |
| Usage/Application | Residential |
| Is It Water Resistant | Water Resistant |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 4 Piece
Product Brochure
| Thickness | 40 mm |
| Material | PP |
| Usage/Application | Residential |
| Mat Size | 10.76 sqft |
| Is It Water Resistant | Water Resistant |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 4 Piece
Product Brochure
| Thickness | 40 mm |
| Material | PP |
| Mat Size | 10.76 sqft |
| Usage/Application | Garden |
| Is It Water Resistant | Water Resistant |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 4 Piece
Product Brochure
| Thickness | 40 mm |
| Material | PP |
| Usage/Application | Residential |
| Mat Size | 10.76 sqft |
| Is It Water Resistant | Water Resistant |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Material | Plastic |
| Usage/Application | Decoration |
| Color | Green |
| Brand | New Bharat |
| Country of Origin | Made in India |
| Pack Type | Box |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Flower Type | Rose |
| Primary Material | Polyester |
| Color | peach |
| Occasion | Wedding |
| Usage/Application | stage decorations |
| Brand | new bharat |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Piece
Product Brochure
| Flower Type | Sunflower |
| Primary Material | Plastic |
| Color | dark pink |
| Occasion | Wedding |
| Usage/Application | Office |
| Brand | new bharat |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 4 Piece
Product Brochure
| Material | Synthetic |
| Usage/Application | Building Facades |
| Brand | new bharat |
| Color | green |
| Coverage Area | 10.76 sqft |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Material | Plastic |
| Usage/Application | Decoration |
| Coverage Area | 21.52 sqft |
| Brand | New Bharat |
| Color | Green |
| Size | 1 meter by 2 meter |
| Height | 1 meter |
| Country of Origin | Made in India |
Expandable Grass Fence Artificial Hedge Green Leaves Trellis for Wall Decor & Garden Decoration (45cm *13.5 cm)
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Material | Synthetic |
| Usage/Application | Balcony Walls |
| Brand | NEW BHARAT |
| Color | MIX |
| Coverage Area | 10.76 SQFT |
| Size | 1 METER BY 1 METER |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 4 Piece
Product Brochure
| Material | PVC |
| Usage/Application | decorations |
| Size | 61x40 Cm |
| Color | Green |
| Brand | new bharat |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Plant Type | cactus fram |
| Height | 2-4 ft |
| Material | Plastic |
| Type | Artificial Plants |
| Size | 2 ft |
| Pot Material | Plastic |
| Usage/Application | Decoration |
| Color | Green |
| With Pot | Yes |
Material: Hanging Frame material- Plastic; Plants material- Polyester and Plastic;, Color: Multicolored
Package Contents: 1 Artificial Wall Mounted/Wall Hanging Artificial Plants
Item Size: 10 cm x 10 cm x 11 cm
In case dust settles on the leaves you can simply wipe with a semi wet cloth and it will look as fresh as before
The frame is quite heavy and durable with a hole at the rear that needs to be punched to the nail on your walls the leaves are made from high quality textile fabric and look very natural
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 4 Piece
Product Brochure
| Material | Synthetic |
| Brand | new bharat |
| Color | green and yellow |
| Coverage Area | 21.52 sqft |
| Size | 1 meter by 2 meter |
| Usage/Application | Building Facades |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 4 Piece
Product Brochure
| Flower Type | Rose |
| Primary Material | Polyester |
| Color | White |
| Occasion | Wedding |
| Usage/Application | Office |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 4 Piece
Product Brochure
| Flower Type | Rose |
| Primary Material | Polyester |
| Color | White |
| Occasion | Wedding |
| Usage/Application | Office |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 4 Piece
Product Brochure
| Flower Type | Rose |
| Primary Material | Polyester |
| Color | White |
| Occasion | Wedding |
| Usage/Application | Office |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 4 Piece
Product Brochure
| Flower Type | Rose |
| Primary Material | Polyester |
| Color | White |
| Occasion | Wedding |
| Usage/Application | Office |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 4 Piece
Product Brochure
| Flower Type | Rose |
| Primary Material | Polyester |
| Color | White |
| Occasion | Wedding |
| Usage/Application | Office |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 4 Piece
Product Brochure
| Flower Type | Rose |
| Primary Material | Polyester |
| Color | White |
| Occasion | Wedding |
| Usage/Application | Office |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Size | 1 ft |
| Pot Material | Plastic |
| Material | Plastic |
| Type | Artificial Plants |
| Usage/Application | Decoration |
Artificial Hanging Artificial Plant Topiary Grass Dome Ball (Green, 1 Piece)| Artificial Plant for Home Decorations Big Size
View Complete details
Minimum Order Quantity: 4 Piece
Product Brochure
| Thickness | 40 mm |
| Material | PVC |
| Mat Size | 10.76 sqft |
| Usage/Application | Outdoor |
| Is It Water Resistant | Water Resistant |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Usage/Application | ALL TYPE |
| Is It Washable | Washable |
| Wash Care | Handwash |
| Is It With Vase | Withoout Vase |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Material | Synthetic |
| Usage/Application | artificial green wall |
| Size | 50x50 Cm |
| Color | Green |
| Grass Type | verticial mat |
| Brand | new bharat |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details